Půdorys vs. fotografie

 


 

kitchenVezměme si jeden konkrétní pokoj, který vidíte dobře dokumentovaný na fotografiich. Jedná se o hlavní obytnou místnost, tvořenou kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem s televizí. A fotografie porovnejme s půdorysným zobrazením dispozice.

 

Přiložená prezentace Vám pomůže si uvědomit značení jednotlivých prvků interiéru v půdorysu.

 

Všimněte si, že vysoké skříně v kuchyni (lednice, úložné police do výšky) značíme diagonálně proškrtnutou krabičkou.

 

Dřez a sporák vidíte na ostrůvku - pro oba tyto spotřebiče máme jednoduché značky.

 

Barové židličky se kreslí buď hranaté nebo kulaté - kulatost jim dá takový více "uvolněný" výraz a zajistí, že se tvary v kuchyni malinko rozrazí vnesením kulatosti mezi samé hranaté krabičky.

 

light1

 

 

Čárkovaná čára na hraně pracovní desky, kde sedí lidé na barových židličkách značí, že nad pracovní deskou jsou ještě police ve výšce.

 

Jídelní stůl je jasný a jen upozorníme, že je dobré kreslit židle nezasunuté - lépe je vidět, že je tam dost místa na pohodlné odsunutí.

 

Na pohovkách jsou polštářky - aby půdorys působil "přitažlivě" a bylo lépe poznat, že se jedná o měkké sezení. 

 

Tlustá černá čára v knihovně ukazuje pozici televize.

 

 

Komodky a skříňka jsou jen obdélníčky a protože v půdorysu nejsou vidět výšky - tak nevíme, jak vysoké jsou. To se dozvíme až z 2D pohledu.

 

Konferenční stolek má amébovitý tvar - konkrétní tvar si zde můžeme dovolit, protože ilustrujeme detailní návrh. V obecné rovině na startu projektu by bylo lepší kreslit jen jednoduché geometrické tvary - čtverec, obdélník, kruh, elipsa. Více to dává najevo, že se jedná o hrubou skicu, která se bude dále upřesňovat.

 

Koberec se v půdorysu spíše nekreslí - jeho kontury mohou být zavádějící. Pokud se koberec v půdorsu znázorňuje, pak až ve vybraveném - kde je možnost barvou naznačit, kde končí krytina podlahy a začíná koberec.

plan1 

 

 

 

 

Jak kreslit půdorys - ručně i v počítači

 


 

priklad s_prickouNa obrázku vlevo vidíte ručně zpracovaný (nakreslený) půdorys kuchyně s jídelnou a obývacím pokojem - půdorys je vytvořen způsobem, který svým studentům doporučujeme jako "první stupeň projektové dokumentace". Typicky se toto zobrazení používá jako podklad na první pracovní schůzku s klientem a jedná se o rámcovou dispozici - prostorovou koncepci "nahrubo".

 

Na obrázku vidíte, jak doporučujeme značit vysoké skříně v kuchyni (diagonálně proškrtnutý čtverec či obdélník), jak hranu horních skříněk (čárkovaná čára), že doporučujeme označit místo, kde je dřez a kde varná deska. Raději, než značky typu "sněhová vločka" či "elektrický blesk" volíme popisky - ty jsou jednoznačné a rozumí jim každý.

 

V obývacím pokoji též vidíte značení pohovky (kreslíme i polštářky - to proto, aby byl obrázek názornější a jasnější) a též značení konferenčních stolků. Obecně doporučujeme v této fázi používat jen jednoduché geometrické (schematické) tvary - kruh, obdélník. Konkrétní tvary - např. dnes módní améby u stolků ve stylu 50. let doporučujeme nechat až na fázi, kdy jsou vybrány konkrétní zařizovací předměty.

 

Ve fázi, kdy se jedná "jen" o naznačení celkového řešení dispozice, je lepší zůstat abstraktní.

 

Na obrázku též vidíte, jak doporučujeme značit stěny (vyšeděním), okna (typická stavební značka). Též si můžete všimnout, že doporučujeme protáhnout stěny do ztracena ... tak se dobře naznačí, že celkový půdorys pokračuje, ale není řešen daným obrázkem.

 

priklad s_prickou_SUStejné řešení a i podobu zpracování výstupu můžete vytvořit pomocí počítačového programu Sketch Up.

 

Vyšedění stěn se provede díky uzavření stěn - to je jediná úprava, kterou je oproti ruční kresbě nutné udělat. Pokud by se stěny neuzavřely, nešlo by je vyšedit.

 

Na obrázku ve Sketch Upu pak vidíte ještě dvě změny - přibyly dveře do ložnice (ty na horním obrázku chybí z nepozornosti) a též vidíte, že do jídelny vedou posuvné dveře v pouzdře a můžete si udělat lepší představu o členění francouzského okna na terasu.  Přesněji je pak zde zobrazeno členění dolních i horních skříněk kuchyně.

 

original domekOriginální podoba půdorysu je uvedena vlevo. Zde vidíte pokoj v kontextu celého domu. Tento výstup se liší tím, že:

 

→  má místo šedých stěn černé (to je zcela na Vaší volbě, jakou použijete barvu)

 

→  pro lednici používá značku sněhové vločky

 

→  pro pečící trouby pak elektrický blesk

 

→  členění skříněk v kuchyni se na obrázku neřeší

 

Další rozdíl je v tom, že toto řešení pracuje s krbem zapuštěným do stěny mezi francouzskými okny na terasu. 

 

 

 

 

Co je to ŘEZ místností

 


 

032D pohled na stěnu (nárys) je určitou formu řezu místností (řez je vedený těsně u zdi a díky tomu ukazuje stěnu samotnou a ne předměty, které stojí od ní dále).

 

Kromě nárysů se používají i řezy vedené v jiné linii ... vzdálenější od stěny, která je proti nám. Takový obrázek se nám může hodit například k tomu, abychom ukázali, jak zapadá pozice a velikost jídelního stolu do kontextu dekorace stěny a kuchyňské sestavy.

 

Řez místností si nejprve vysvětlíme na jednoduché ukázce kuchyně s jídelnou, jejíž 3D vizualizaci vidíte vlevo.

 

2D pohled na stěnu s kuchyní vypadá takto:

 

02

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Řez místností, který ukazuje:

a) čistě kuchyňskou stěnu ... tzn. je to NÁRYS (popsaný v kapitolce včera)

b) jídelní stůl se židlemi před ní .. .tzn. linie řezu je vedena dále od zdi s kuchyňskou linkou

pak takto:

 

01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

04

Druhou vizualizaci máme vlevo - jedná se o obývací pokoj.

 

 

07

 

 

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2D pohled (nárys) na stěnu proti dveřím

 

05

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A řez, který obsahuje i pohovku a křeslo z boku:

 

06