Historický vývoj stylu

 


 

Proč máme znát vývoj historických stylů?

 

Protože historické tvary a barevně materiálové kombinace vytváří nutnou základnu pro tvorbu současných stylů.

 

Kdo nezná historii, bude mít velké potíže kvalitně vytvářet (aby to nebyly příšerné splácaniny) dnešní eklektické interiéry, které se do historie vrací více a více.

 

 

 

 

Gotika až baroko

 


 

picture 1Gotiku, renesanci a baroko stačí znát spíš rámcově. Rokoko, které následuje po baroku, nás pak už zajímá více, protože mnoho klasicky tvarovaného nábytku vychází právě z tvarosloví tohoto období. 

  

SLIDY ... tady

 

 

Důvod proč studujeme historické styly interiérů je ten, že bez jejich znalosti chybí člověku kontext - kde se vzaly jaké barvy / jaké barevně materiálové kombinace. 

 

Obrázek vlevo ukazuje lenošku, jejíž tvar obsahuje barokní volutu - člověk by to u nábytku v červeno tyrkysovém proužku nečekal:) Lenoška samotná vykazuje znaky klasicistního tvarosloví (klasicismus budeme probírat příště), ale je zmodernizovaná textilem v soudobém duchu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pojďme se nyní podívat na obecné znaky klasiky

 


 

st6

Co jsou to znaky KLASIKY / KLASIČNOSTI. Vzpomeňte na své znalosti starověkého Řecka a Říma ... na to, že antika se v umění objevu téměř pořád ... na to, že jste antické sloupy našel/ našla i na budovách vzniklých mnohem později ... na to, že Renesance a Klasicismus z Antiky čerpali mohutně ... a v neposlední řadě na to, že Art Deco je vlastně zmodernizovaný klasicismus ... ve Francouzském pojetí zcela určitě .. .v tom Americkém už jen částečně či hodně stylizovaně ...

 

Vpravo je obrázek renesanční skříně - tmavé dřevo, monumentální řezba, římsa nahoře i uprostřed, dvířka mají rámečky (kazetky) ...

 

Pojďme se nyní podívat na ZNAKY KLASIČNOSTI.

 

Zastavme se u srovnání renesanční skříně v prezentaci se dvěma kuchyněmi - strana 8 a 9 ... která je podle Vás modernější? Ta tmavě dřevěná s kamennou pracovní deskou a nerezovými moderními spotřebiči? Nebo ta zdánlivě tradičnější - celá natřená v jedné neutrální barvě?

 

V této souvislosti ještě zmiňme, že jak šel čas, tak se historické tvary modifikovaly (pozměňovaly) či zjednodušovaly (ze složité kudrdlinky se stala kudrdlinka jednodušší nebo se celkový tvar "zkrabicovatěl").

 

 

V dnešní době je mnoho firem, které vyrábějí takzvaný "stylový nábytek" ... napodobeniny (tzn. nejsou to repliky (kopie) ale jsou lehce či více pozměněné oproti originálu).

 

Dnešní výrobky jsou často z levnějších mateirálů či jejich výroba nebyla tak složitá a náročná, jako u originálů. Originály vlastnili panovníci a majitelé panství - tzn. že jejich pořizovací náklady byly ohromující.  

 

Když se podíváte na interiéry některých hotelů, tak v nich právě tento stylový nábytek objevíte.