Jak hluboko se nořit do technické specifikace nábytku na míru

 


 

t2Když navrhujeme nábytek na míru, většinou s truhlářem vybíráme i kování. Často si ale kování domlouvá i přímo zákazník s truhlářem sám - zejména s ohledem na cenu řešení. Je to taková dvojí komunikace, kterou někdy nemá designér plně pod kontrolou. Záleží na tom, jak je zakázka domluvena ... zda je designér kopletním garantem dodávky, či jen dodá hrubou ideu a zákazník "už si to šéfuje s truhlářem sám".

 

Někdy je ale opravdu dobré se řízení debaty ujmout sveřepěji, i když člověk nebyl "najmut" jako "generální dodavatel"... některá řešení (roletky, výklopy, ...) ovlivní celkovou konstrukci nábytku a zejména jeho rozměry. No a rozměry mají vliv na kompoziční krásu:)

 

Netvrdíme, že by interiérový designér měl znát všechno kování na trhu, ale měl by být připraven se v případě potřeby  do "problematiky" ponořit (= nastudovat si aktuální nabídku trhu) a zvážit vhodná řešení v detailu.

 

Když například uvažujeme o bezúchytkovém řešení, měli bychom si to s dodavatelem nábytku probrat detailně a uvědomit si například velikosti dveřních křídel a šířky mezer.

 

 

 

Kování pro dveře skříní

 


 

dh11Kování se dělí na mnoho skupin ... spojovací, otevírací, doplňkové atd.

 

Kování spojovací si většinou řeší výrobce sám, nebudeme se jím tedy zabývat. 

 

KOVÁNÍ OTEVÍRACÍ nás již zajímá, protože mohou být situace, kdy máme zájem se jím zabývat. Kování pro otevírání dělíme na sklopné, výklopné, otočné (klasické závěsné panty) a výsuvné (zásuvka).

 

"Obyčejné" otevírání dvířek (křídel) nás až zase tak moc nezajímá, protože je jeho výběr tak nějak samozřejmý ... když chceme ušetřit, tak je kování masitější a viditelnější, když si připlatíme, je jemnější a estetičtější. Maximálně řešíme úhel otevírání a pozici otevřených dvířek (předskočení).

 

 

 

Na obrázku vlevo nahoře vidíte komodku s vloženými dvířky - to znamená, že i při zavření dvířek vidíme rám / korpus. Dvířka naložená se liší v tom, že korpus kryjí. 

 

Z otevíracích kování zajímá interiérové designéry nejvíce KOVÁNÍ SKLOPNÉ A VÝKLOPNÉ. Jak určit, kdy použijeme kování sklopné a kdy výklopné? Závisí na výšce, ve které se nachází hrana dvířek a tou je 140 cm. Sklopné použijeme "v nížinách", výklopné ve výšce. Hranice je určená průměrnou výškou populace. V případě vyšších osob se hranice může posunout o pár centimetrů výše. Na druhou stranu pro nižší nebo tělesně postižené osoby bude hranice níže. Berme tedy údaje jako orientační. Nábytek vždy musíme přizpůsobit konkrétním obyvatelům interiéru.

 

Podívejte se na ilustrační obrázky od firmy BLUM:

 

dvířka, která se zdvihají do výšky rovnoběžně s čelem skříňky

     → výšky korpusu od 300 do 580mm

     → šířky korpusu do 1 800 mm

 

sklápěcí dvířka, která nestoupají tak vysoko

    → výšky korpusu od 480 do 1 040 mm

    → šířky korpusu do 1 800 mm

 

Otočná dvířka ke korpusu jsou naložená, vložená a polonaložená. Naložená dvířka v praxi požíváme tam, kde chceme, aby byla ze předního pohledu vidět pouze dvířka, nikoliv korpus. Tato dvířka se v dnešní době používají asi nejvíce. Z bočního pohledu vidíme korpus a čílko z boční strany. Při použití vložených dvířek vidíme z předního pohledu rám z korpusu a do rámu vnořené dvířko. Z bočního pohledu potom pouze bok korpusu. Polo-naložená dvířka se používají v případě, že máme dvě skříňky vedle sebe a stačí pouze jeden společný bok. Toto řešení uspoří plošný materiál.

 

Ohledně otočného otevírání upozorníme na nové typy kování, které umožňují zasunout křídlo dveří dovnitř korpusu a další řešení pro ukrytí např. kuchyňské existence.

 

Dveře skříní mohou být skládací či posuvné.

 

Kování vyrábí mnoho firem a třeba u firmy Häfele si můžete požádat o katalog

 

 

 

 

Jak otevřít dvířka či zásuvku

 


 

dh3Dvířka skříňky lze otevřít nejen úchytkou, která prostor pro prsty vytváří "mostem nad hladinou" - tedy pomocí obloučku, který se klene nad deskou, která tvoří dvířka, ale též "prohlubní do desky".

 

Prohlubeň je buď skrz celou desku nebo jen do části její tloušťky a pak je vyplněna úchytkou.

 

Pokud je prohlubeň / díra skrz celou desku, pak by měla být tak velká, aby se do ní vešel buď jeden prst (u malých lehkých dvířek) nebo ideálně čtyři (dva jsou kompromis na půli cesty:).

 

U úchytky, která je vlastně ďurkou, je třeba volit materiál, který "to zvládne" ... jak jsme si říkali u deskových materiálů ... některé potřebují hranit, protože nemají hezké boky ... jiné hranit nepotřebují. Ideální je volit masiv nebo mdfku nebo překližku. Kdybychom náhodou chtěli tento typ otevírání vlit u dřevotřískové desky a přáli bychom si ďurku zevnitř ohranit, musíme volit šikovného truhláe, který to zvládne + ďurka musí být určité velikosti, aby to vůbec šlo.

 

Jedním z typů úchytek, které se připevňují na desku a pak z ní vystupují, jsou KNOPKY.

 

Něco mezi klasickou úchytkou a "maskovanou" dírovitou úchytkou je řešení, které máme u nás v Kateřinské a které nabízí i IKEA ... jakási stříška na horní hranu dvířek či zasuvkového čela, která maličko přesahuje.

 

 

dh9Další cestou k otevření zásuvk či dvířek bez viditelného použití úchytky, je ponechání mezery, což vidíme na obrázku vlevo a je z něj hezky patrné, že při kreslení kompozice skříněk bychom na mezery měli myslet a zakreslit si je.

 

Na obrázku vlevo vidíte, že jedna mezera je hned pod pracovní deskou a její "vnitřní" barva (výstelka) koresponduje s barvou pracovní desky, takže není moc vidět / nevnímáme ji. Ta druhá (nižší) mezera je vidět více a všimněte si, že slouží jak pro zásuvku nad sebou, tak pod sebou ... je to taková sdružená mezera. Obrázek s červenými šipkami níže jen ukazuje, kde ty mezery jsou.

 

Mezery se často řeší tak, že i tvar samotných dvířek je vsunutí prstů přizpůsoben - aby byl vevnitř mezery spíše měkký oblouček, který prsty tolik neboí, jako ostrá pravoúhlá hrana.

 

 

Taková dvířka / čílka zásuvek se však musí dělat z dražší mdfky - neb se lakují (jak už víte - dřevotřísku lakovat nelze a ta se hraní hranami). Též se truhláři brání ohraňovat šikmé horní hrany zásuvek ... ABS lištovačka to prý neumí. IKEA nicméně má výrobek, který to "tak má" ... komodku MALM.

 

 

dh8